Нашите действия за устойчиво развитие в Saint-Gobain

Нашите действия за устойчиво развитие в Saint-Gobain

Ние в Saint-Gobain се ангажираме с гаранцията, че нашите дейности, нашите служители и нашите партньори работят заедно за изграждането на по-устойчив и приобщаващ свят.

НАМАЛЯВАНЕ НА ЕМИСИИТЕ НА CO2: НАШАТА ЦЕЛ ЗА НЕТНИ НУЛЕВИ ВЪГЛЕРОДИ

Ограничаването на изменението на климата означава декарбонизиране на нашите икономики.

Целта е проста: до 2050 г. не трябва да отделяме повече въглерод, отколкото поемаме.

Saint-Gobain пое този ангажимент през 2019 г., като подписа обещанието „Бизнес амбиция за 1,5° C“ на Глобалния договор на ООН. Нашата пътна карта за CO₂ включва новите ангажименти на Групата до 2030 г.:

33% намаляване на емисиите от обхват 1 и 2 в абсолютни стойности в сравнение с базовата линия от 2017 г.

16% намаление на емисиите от обхват 3 в сравнение с 2017 г.

Тези нови цели за 2030 г. са потвърдени от инициативата за научнообосновани цели (SBTi), която ги счита за съобразени с нашия ангажимент за 2050 г.

За да постигнем нашите цели, ние ще заделим целеви капиталови разходи и бюджет за научноизследователска и развойна дейност от около 100 милиона евро годишно до 2030 г.

Бяха въведени и две вътрешни цени на въглеродните емисии (75 евро/тон екв. CO₂ за инвестиции, 150 евро/тон за научноизследователски и развойни проекти), за да се насърчи използването на нисковъглеродни технологии.

НАШИЯТ ПРЕХОД КЪМ КРЪГОВА ИКОНОМИКА

Кръговата икономика е устойчив модел на растеж, подходящ за промени в наличните ресурси. Успешният преход към кръговата икономика ще направи възможно да продължим да предлагаме решения и услуги в дългосрочен план, които отчитат очакванията на околната среда, труда и обществото и които балансират благосъстоянието, устойчивостта и ефективността за заинтересованите страни.

Нашата стратегия за развитие на кръговата икономика има следните фокусни области:

  • разработване на продукти и решения за намаляване на интензивността на необработените суровини и за насърчаване на повишена интеграция на рециклирани или възобновяеми материали, удължаване на техния живот и улесняване на тяхното рециклиране или повторна употреба с цел намаляване на ресурсоемкостта на решенията;
  • разработване на нови производствени процеси;
  • работа със заинтересованите страни за разработване на нови бизнес модели и вериги за стойност.

УПРАВЛЕНИЕ НА ПРОДУКТА: ПОВИШАВАНЕ НА ПРОЗРАЧНОСТТА

Saint-Gobain участва от много години в насърчаването на оценката на жизнения цикъл (LCA), за да разбере по-добре и контролира въздействието на своите продукти върху околната среда. Тези анализи са полезни за насочване на иновациите, по-добро информиране на клиентите и отговаряне на нарастващото търсене на пазара за по-голяма прозрачност.

Saint-Gobain се ангажира с гаранция, че до 2030 г. 100% от приходите на групата се генерират от продукти, обхванати от проверени LCA или EPD (екологични продуктови декларации), с изключение на дистрибуторската дейност.

С повече от 1800 проверени EPD, публикувани в над 35 държави, Групата е водещ световен доставчик на проверени EPD – по обем в строителния сектор.

ПРОЗРАЧНОСТТА ПОДОБРЯВАНЕ НА УПРАВЛЕНИЕТО НА ВОДИТЕ

Политиката на Saint-Gobain за водите потвърждава желанието ни да намалим възможно най-много въздействието на дейностите на Групата върху водните ресурси, независимо дали по отношение на използването или изпускането на вода.

Дългосрочната цел е да се изтегли възможно най-малко вода и да се стреми към „нулево изпускане“ на промишлени води в течна форма, като същевременно се избягва генерирането на нови въздействия върху други природни среди и/или за други заинтересовани страни. За тази цел Saint-Gobain прави всичко възможно за:

 

  • намаляване на използването на вода от естествената среда и оптимизиране на процесите за минимизиране на потреблението на вода;
  • използвайте повторно „технологичната“ вода, когато е възможно;
  • рециклира на място или извън него с подходящи обработка;
  • да не влошават качеството на водите чрез намаляване и контролиране на заустванията в естествената среда и предотвратяване на всякакви случайни замърсявания;
  • не се конкурират с местното население за достъп до питейна вода.